top of page

Jak siedzieć żeby plecy nie bolały? 

KRÓTKO i RÓŻNORODNIE - to jedyna prawidłowa odpowiedź na to jedno z najpowszechniejszych pytań w moim gabinecie...


Jaka jest najlepsza pozycja siedząca?


KOLEJNA, którą przyjmiesz...

Niestety nie ma jednej uniwersalnej pozycji, każda pozycja zbyt dłuuugo utrzymywana w końcu może doprowadzić nas do bólu, bo nasze ciało stworzone jest do ruchu.


No to co mam robić jeśli mam pracę siedzącą?


Jeśli pracujesz z domu często zmieniaj miejsce pracy, nie siedź tylko przy stole… Wstań, podłuż karton pod laptop i pracuj na stojąco przez jakiś czas, a potem usiądź na podłodze i postaw laptop na krześle i pracuj w ten sposób. Wyjdź na krótki spacer.

Często polecam moim pacjentom - biurka stojące (rodzaj biurka, które możesz podwyższyć tak aby móc pracować na stojąco) lub położenie pudełka na stole, a na nim komputera - pozycja stojąca stwarza dużo więcej możliwości do ruchu, pozycja stojąca naturalnie wymusza na Nas aktywność mięśni.Lepiej się myśli i pracuje w pozycji stojącej niż siedzącej (najwięcej pomysłów na teksty przychodzi mi do głowy przy sprzątaniu… coś w tym jest ;-))


Jeśli pracujesz w korporacji i stanie przy stanowisku nie wchodzi w grę - mówię moim pacjentom - wstań co 45 min idź do kuchni , albo po prostu pokręć się po biurze, a jeśli to niemożliwe po prostu wstań i zrób kilka okrążeń rękami, skłoń się do stóp i wyprostuj albo wstań i usiądź 10 razy. Wprowadź ruch w swoją siedzącą pracę.

Aby o tym pamiętać możesz ustawić przypominacz w telefonie albo zainstaluj program wygaszający ekran.

A kiedy skończysz już pracę i masz czas wolny - w czasie oglądania ulubionego serialu na Netflixie ;-) - zrób kilka ćwiczeń uruchamiających ciało - znajdziecie kilka propozycji na moim profilu Instagram @twoja_fizjo w zakładce IGTV oraz w relacjach wyróżnionych (uruchom miednicę, uruchom odcinek piersiowy, ruchomość szyi).


A na koniec... Wiem, że na rynku dostępnych jest wiele “turbo” foteli, nakładek do siedzenia, poduszek i podkładek, ale niestety żadna z nich Ci nie pomoże, jeśli do rutyny pracy nie włączysz ruchu. Pieniądze na ich zakup lepiej przeznaczyć na zajęcia ruchowe lub dobre buty do chodzenia ;-)


Uwielbiam to zdanie “Ludzkie ciało skonstruowane jest tak, że o ile nie śpi, powinno się ruszać.”(“Skazany na biurko” dr K. Starrett @galaktyka_wydawnictwo), pamiętajcie o tym kiedy przyjdzie Wam podjąć decyzję czy przejść się schodami, czy wybrać windę.


Kasia


307 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Commenti


50s_edited.jpg

Witaj! Dziękuję, że tu zajrzałaś....

Mam nadzieję, że informacje, które tu znalazłaś są pomocne. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o mnie czytaj więcej...

Chcesz dostać post na mail?

Dziękuję!

  • Facebook
  • Instagram
bottom of page