Jak siedzieć żeby plecy nie bolały?KRÓTKO i RÓŻNORODNIE - to jedyna prawidłowa odpowiedź na to jedno z najpowszechniejszych pytań w moim gabinecie...


Jaka jest najlepsza pozycja siedząca?


KOLEJNA, którą przyjmiesz...

Niestety nie ma jednej uniwersalnej pozycji, każda pozycja zbyt dłuuugo utrzymywana w końcu może doprowadzić nas do bólu, bo nasze ciało stworzone jest do ruchu.


No to co mam robić jeśli mam pracę siedzącą?


Jeśli pracujesz z domu często zmieniaj miejsce pracy, nie siedź tylko przy stole… Wstań, podłuż karton pod laptop i pracuj na stojąco przez jakiś czas, a potem usiądź na podłodze i postaw laptop na krześle i pracuj w ten sposób. Wyjdź na krótki spacer.

Często polecam moim pacjentom - biurka stojące (rodzaj biurka, które możesz podwyższyć tak aby móc pracować na stojąco) lub położenie pudełka na stole, a na nim komputera - pozycja stojąca stwarza dużo więcej możliwości do ruchu, pozycja stojąca naturalnie wymusza na Nas aktywność mięśni.Lepiej się myśli i pracuje w pozycji stojącej niż siedzącej (najwięcej pomysłów na teksty przychodzi mi do głowy przy sprzątaniu… coś w tym jest ;-))


Jeśli pracujesz w korporacji i stanie przy stanowisku nie wchodzi w grę - mówię moim pacjentom - wstań co 45 min idź do kuchni , albo po prostu pokręć się po biurze, a jeśli to niemożliwe po prostu wstań i zrób kilka okrążeń rękami, skłoń się do stóp i wyprostuj albo wstań i usiądź 10 razy. Wprowadź ruch w swoją siedzącą pracę.

Aby o tym pamiętać możesz ustawić przypominacz w telefonie albo zainstaluj program wygaszający ekran.

A kiedy skończysz już pracę i masz czas wolny - w czasie oglądania ulubionego serialu na Netflixie ;-) - zrób kilka ćwiczeń uruchamiających ciało - znajdziecie kilka propozycji na moim profilu Instagram @twoja_fizjo w zakładce IGTV oraz w relacjach wyróżnionych (uruchom miednicę, uruchom odcinek piersiowy, ruchomość szyi).


A na koniec... Wiem, że na rynku dostępnych jest wiele “turbo” foteli, nakładek do siedzenia, poduszek i podkładek, ale niestety żadna z nich Ci nie pomoże, jeśli do rutyny pracy nie włączysz ruchu. Pieniądze na ich zakup lepiej przeznaczyć na zajęcia ruchowe lub dobre buty do chodzenia ;-)


Uwielbiam to zdanie “Ludzkie ciało skonstruowane jest tak, że o ile nie śpi, powinno się ruszać.”(“Skazany na biurko” dr K. Starrett @galaktyka_wydawnictwo), pamiętajcie o tym kiedy przyjdzie Wam podjąć decyzję czy przejść się schodami, czy wybrać windę.


Kasia


176 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Witaj! Dziękuję, że tu zajrzałaś....

Mam nadzieję, że informacje, które tu znalazłaś są pomocne. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o mnie czytaj więcej...

Chcesz dostać post na mail?

Dziękuję!

  • Facebook
  • Instagram